Naučna monografija „Benigne bolesti dojke“

Dugogodišnja saradnja docentkinje Milena Brkić i profesorke Svetlana Vujović iznjedrila je naučnu monografiju „Benigne bolesti dojke „ .
Naučna monografija „Benigne bolesti dojki“ se sastoji od XII poglavlja.
Do najsitnijih detalja u skladu sa najsavremenim naučnim spoznajama opisana je uloga mnogobrojnih faktora rastenja i višestrukih hormonskih uticaja ,naročito steroidnih hormona i hormona rasta sličanom insulinu u formiranju mliječne žlijezde kako kod žena tako i kod muškaraca.Obuhvaćene su transrodne osobe, što je prvi put opisano u literaturi na našim prostorima, kao iponašanje dojki kroz pubertet, reproduktivnu dob, laktaciju i menopauzu. Detaljno i opširno opisuju deskriptivne, morfološke i histološke karakteristike uobičajenih benignih i prekanceroznih lezija. Svaka opisana promjena upotpunjena slikovitim prikazom. Posebno poglavlje je koje daje koncizne smjernice koje preporučuju upute za dijagnostičku procjenu nodusa i iscjedka iz dojki . Autori su se osvrnuli na higijensko -dijetetski i terapijski režim u prevenciji mastopatije , benignih i malignih bolesti dojke .Detaljno je opisano zahtijevno i visoko specijalizovano područje koji ukazuje na moguću etiologiju dobroćudnih promena dojke kroz dosadašnja naučna saznanja, lične spoznaje i dugogodišnja iskustva. Posebna pažnja je posvećena brojnim, kompleksim endokrino-metaboličkim mogućim uzrocima potvrđena najsavremenijom literaturom, ali i ličnim znanjem .Posebnu pažnju autori su poklonili pojašnjavajući brojnim hormonima koji su važni za razvoj dojke , razvoj bolesto dojke kao i postupcima koji mogu doprinjeti povećanju ili smanjenju uticaju hormona na dojku.
Važnu ulogu pri donošenju odluke o liječenju imaju etiološki faktori i multikauzalnost bolesti dojki što je u ovoj monografiji opširno opisano i potkrepljeno brojnim naučnim dokazima. Autori prezentuju najnoviji i najsevremeniji terapijski pristup ,dajući značaj konzervativnom liječenju .Kroz lično istraživanje autora značaja odnosa steroidnih hormona u kasnoj luteinskoj fazi , 24 dana menstruacionog ciklusa, prvi put u literaturi ukazano je na vrlo moguć odgovor za pojavu benignih bolesti dojke i stav o drugačijem terapijskom pristupu.
Autori su posvetili pažnju muškoj dojci,osvrnuli se na razvoj i razlike u odnosu na žensku dojku te spomenuli najčešće bolesti, dijagnostiku i liječenje .
Recenzije
Monografija pod nazivom „Benigne bolesti dojki“ napisana je stručnim , jasnim
stilom uz korišćenje najsavremenije medicinske literature i terminologije, sazdana
na ličnom istraživanju i dugogodišnjem iskustvu. Potrebno jenaglasiti da je ova monografija po sveobuhvatnosti,a posebno sa pristupom principima endokrinologije dojke, ima poseban značaj jer je u unikatno iinovativno naučno štivo na našim prostorima. Preporučujem ovu jedinstvenu i
vrijednu knjigu ljekarima na usmjerenim specijalizacijama i subspecijalizacijama iz endokrinologije , interne medicine ,porodične medicine , pedijatrima ,onkolozima i studentima da prošire svoja znanja. Monografiju može koristiti i čitalac bez prethodnog medicinskog znanja, kada želi da sazna više o mnogobrojnim faktorima rizika , prevencije i liječenja .Ova monogfrafija ima izuzetno važan doprinos medicinskoj literaturi i kličkoj praksi te zaslužuje visokuocjenu i sve pohvale .
Prof . Radoslav Gajanin
Medicinski fakultet Univerziteta u Banja Luci
Monografija pod nazivom „Benigne bolesti dojki“ prikazuje najnovija znanja o benignim bolestima dojke i brojnim faktorima rizika. Svakom navedenom potencijalnom uzroku posvećena je maksimalna pažnja , savremen naučni pristup i dugugodišnje sticanje ličnog stava kroz praksu. Ova izuzetno vredna publikacija će biti od velike koristi lekarima na usmerenim specijalizacijama naročito iz endokrinologije i supspecijalizacijama iz interne medicine ,pedijatrije,lekarima na primarnom nivou zaštite, upotpuniti znanja onkolozima , pomoći studentima da prošire svoja znanja. Monografiju može koristiti i čitalac bez prethodnog medicinskog znanja, kada želi da sazna više o ovoj bolesti i mnogobrojnim faktorima rizika , odagna strahove koji izazivaju psihičku patnju od karcinoma dojke i da se upozna sa najvažnijim preventivnim merama kako bi sprečio nastanak prekanceroznih i benignih bolesti dojke. Posebno naglašavam da je ovo kompleksno, krasno prezentovano naučno štivo , koje je zahtevalo dosta truda ,znanja , učenja i kliničkog iskustva , na našim prostorima novina i predstavlja originalno naučno delo.
Prof .Srđan Popović
Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu
Autori – Predgovor
Benignim promjenama dojke treba pridavati značaj i liječiti ih na vrijeme promjenom higijensko – dijetetskog režima i medikamentima, jer dugotrajno trajanje ovakvog stanja može dovesti do razvoja vrlo ozbiljnih proliferativnih promjena u dojkama što će zahtijevati ozbiljan i radikalan pristup problemu. Zbog pogrešnog mišljenja i loše navike da neproliferativne fibrocistične promjene trebaju hirurški odstranjivati veći broj žena bio je izložen stresu i nepotrebnom invazivnom metodu sa višestrukim ožiljnim promjenama po dojkama. A ne treba zaboraviti, dojka je simbol ženstvenosti svake žene! Stoga se nadamo, da smo kroz naše izlaganje uspjeli skrenuti pažnu da postoje alternativni, konzervativni načini liječenja,da se utiče na tok ove bolesti. Želja nam je da ova knjiga sa osvrtom na dosadašnje naučna saznanja i lična iskustva u svakodnevnom radu bude od koristi kolegama kliničarima u susretu sa pacijentkinjama sa benignim i potencijalnim malignim bolestima dojke. Važna poruka nas autora je da je istraživanje endokrinologije dojke veoma značajno i da liječenjem narušenog hormonskog disbalansa moguće je korigovati patofiziološke mehanizme pojava u dojci. Cilj nam je da kompleksna etiologija i liječenje benignih bolesti dojke probudi u čitaocu želju za stremljenjem ka novim naučnim istraživanjima, kao i da zajednička saradnja autora u ovoj knjizi nađe utjelovljenje u praksi , postane živa i da pomaže.
Posebno bismo istakli: Dame, istražujte svoje dojke, osluškuje kroz život ritam svojih hormona i volite sebe u svakom trenutku. Unutar svake žene je moć stvaranja, njege i transformacije.
“Ja ne mogu, u bilo kojoj dobi, biti zadovoljna i zauzeti moje mjesto uz kamin i jednostavno gledati. Život treba živjeti. Znatiželja se mora održati u životu. Osoba nikada ne bi smjela, iz bilo kojeg razloga, okrenuti leđa životu.“ – Eleanor Roosevelt.
Doc.dr Milena Brkić , prof.dr Svetlana Vujović