The International School of Gynecological and Reproductive Endocrinology (ISGRE)

Sredinom januara 2019 . godine održan je The International School of Gynecological and Reproductive Endocrinology (ISGRE) u Académie Royale de Médicine de Belgique u Briselu . Kurs ginekološke i reproduktivne endokrinologije obuhvatio je neke od glavnih problema u svakodnevnoj praksi u ginekološkoj i reproduktivnoj endokrinologiji i mogućnostima koje nude nove tehnologije nedavno dostupne.
Tečaj je takođe pružio jedinstvenu mogućnost izravne interakcije u malim grupama sa profesorima –svjetskim ekspertima o specifičnim problemima vezanim za kliničke slučajeve, nove tehnologije i terapijske strategije.
Međunarodna škola za ginekološku i reproduktivnu endokrinologiju (ISGRE) potiče obrazovanje i kliničku primjenu savremene ginekološke endokrinologije širom svijeta organizovanjem visoko fokusiranih kurseva. Svjetski poznati stručnjaci pozvani su da pruže svoja klinička iskustva i svoja znanstvena ažuriranja naučnicima, ljekarima iz ove oblasti , stvarajući jedinstveno okruženje u kojem se nauka i klinička primjena ažurirane u ovom području koje se svakodnevno kontinuirano razvija.
Tim prof. S. Vujović kojem pripadam i ja već nekoliko pretehodnih godina pohađa ovaj kurs i stiče nova znanja i naučne spoznaje iz ove oblasti tako i kao i ove godine . Okupljene kolege iz Srbije , Crne Gore i Republike Srpske zajedno sa svojim mentorom prof. Vujović uživali su u druženju , učenju i pozitivnoj energiji .
Poremećaj post-menarhnog menstrualnog ciklusa uglavnom je povezan sa hipotalamičnom funkcionalnom amenorejom, sindromom policističkog jajnika, preranim nedostatkom jajnika i takođe sa nekoliko organskih (jetre, bubrega, štitnjače, hipofize, nadbubrežne, hematopoetske i slično . . . ) onkoloških, degenerativnih, autoimunih , metaboličke ili upalne bolesti. Raspravljalo se o tretmanima koji imaju za cilj očuvanje integriteta fizičkih, psiholoških i reproduktivnih stanja pacijenata u odnosu na korišćene tvari, doze i trajanje terapija, vodeći računa da se oni postupno prilagođavaju na temelju postizanje različitih ciljeva u skladu sa dobi i fizičkim, psihološkim ili društvenim potrebama.
Hormonska kontracepcija (HC), hormonska supstitucija u pre-menopauzi (HS) i hormonska terapija u menopauzi (MHT) koriste seksualne steroide. Dok je cilj HC-a sprječavanje plodnosti korištenjem sintetskih progestina koji inhibiraju hipotalamo-hipofiznu os, HS primarne i sekundarne amenoreje i MHT-a domene su prirodnih endogenih hormona kao što su 17-beta-estradiol i mikronizirani progesteron ili metabolički neutralni progestageni kao što su kao dihidroprogesteron.
Prijevremena insuficijencija jajnika je oligo / amenorični status karakterisana sa FSH> 40 IU / L i estradiol <50 pmol / L kod žena mlađih od 40 godina. Tipični simptomi i znakovi u menopauzi zahtijevaju potpunu provjeru endokrinog sistava sa kariotipom kod žena mlađih od 40 godina i onih koji žele trudnoću. Vrlo često su povezane endokrinopatije, uglavnom bolesti štitaste žlijezde. Potrebna je ultrazvučna kontrola grudi i zdjelice.
Prim. doc. dr Milena Brkić